انضباطی لازم است!

دیشب با دوستان طلبه رفتیم سینما آزادی برای دیدن فیلم چ . بسیار هم عالی بود البته نه از منظر فنی!

فیلم چ تنها دو درصد از همه ی چمران را نشان میدهد. اما نمایش قابل قبولی بود از تقابل دو دیدگاه درون نظام.


یکی دیدگاه شهید اصغر وصالی یه رزمنده پاک باخته شجاع انقلابی و پیشرو، و دیگری شهید دکتر مصطفی چمران یک کهنه چریک عارف خونسرد. که عقل او را نه رفیق سابق و دشمن آن روزش یعنی دکتر عنایتی که فرمانده معارضین کرد بود می فهمید و نه همرزمش شهید اصغر وصالی عزیز که او را چمران بازرگان می دانست و نه چمران خمینی!

شهید اصغر وصالی نمونه بارز جوانی انقلابی است که به قول حضرت آقا روز خطر در برابر حادثه سینه سپر می کند، اسلحه به دست دارد و می جنگد و غیر از جهاد با دشمن دلبسته ی چیزی نیست.

چمرانِ ابراهیم اما به این فکر می کند: "خونریزی کمتر" و اینکه شنیدن بوی اسرائیل را به دوست سابق اش یادآوری می کند.

من حرف حاتمی کیای چ را اینگونه فهمیدم: انقلاب هم به اصغر وصالی ها احتیاج دارد و هم به چمران ها، اما چیزی که اهمیت دارد و نباید فراموش شود جایگاه افراد است یعنی و اینکه چمرانی باید باشد تا اصغر وصالی ها هدف را بهتر ببینند تا مبادا به کشور هزینه ی نا خواسته ای تحمیل شود.

کلام رهبری در دیدار 91/11/28 با مردم آذربایجان:

در دوران دفاع مقدس اگر بسیجى‌ها میخواستند همین طور بروند یک جائى، طبق میل خودشان حمله کنند، که خب پدر کشور در مى‌آمد. نظمى لازم است، انضباطى لازم است، مراعاتى لازم است.

(خطر لوث شدن داستان)

و نکته دیگری که نقطه اوج فیلم هم هست اینجاست: پایان فیلم یعنی آزادسازی پاوه آنجایی رقم می خورد که یک فقیه وارد عرصه جنگ می شود یعنی...

/ 7 نظر / 41 بازدید
سمیه

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: هیچ نوروزی نیست مگر آنکه ما در آن منتظر فرج (وظهور مهدی موعود) هستیم و این از آن روست که نوروز از روزهای (مقدس) ما و شعیان ماست. اللهم عجّل لولیک الفرج تعجیل در فرج صلوات. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. التماس دعا

پرواز تا بی نهایت

سلام هر که چون لاله کاسه گردان شد / زین جفا رخ به خون بشوید باز این توصیف من از شهید چمران! کاش بیشتر می نوشتید خیلی دوست دارم این فیلم رو ببینم اما شهر ما سینما نداره! اسم این فیلم رو که شنیدم بنظرم اومد آقای حاتمی کیا فقط تا چ میتونه چمران رو نشون بده!

سهیل ع

سلام یادداشتت مشتاق ترم کرد که به ظلمات سینما بروم!!!

عمارنامه

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. ما را از بروزرسانی خود آگاه و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir یا علی

حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" " انضباطی لازم است! " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/24230 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: "در نوروز هدیه‌ای خدمت امام علی (علیه‌السّلام) آوردند. حضرت پرسیدند: این چیست؟ عرض کردند: ای امیرالمؤمنین! امروز نوروز است. امام علی (علیه‌السّلام) فرمودند: هر روزمان را نوروز کنید." یا علی

بهمن

رویت شد ...

سجاد

سلام من هم فیلم چ رو دیده ام؛ آمدم توی قسمت ثبت نظرات ببینم چی نوشته اند دوستان که دیدم تقریبا چیز قابل ملاحظه ای در مورد فیلم و نظر نویسنده وبلاگ ننوشته اند! یخ کردم و از مطلبم صرفنظر میکنم! اما یه سوال برام پیش اومد: فقیه آخر قضیه آزادسازی پاوه که بود؟